ZŠ a MŠ Loučka
Zš a mš Loučkaokres Vsetín
příspěvková organizace
ZŠ a MŠ Loučka
Základní škola a mateřská škola Loučka
okres Vsetín, příspěvková organizace

Přírodovědná exkurze

Přírodovědná exkurze

Flascharův důl (Odry) + Rodný dům Johanna Gregora Mendela (Vrážné – Hynčice) 

   Na termíny 15.05.  a  21.05.2024 se nám prémiově podařilo naplánovat pro žáky 5-tého a 9-tého ročníku celodenní přírodovědné exkurze , a to do břidličného Flascharova dolu v Odrách a také do muzea Rodný dům Johanna Gregora Mendela v obci Hynčice. 

   Flascharův důl je dvoupodlažní důlní dílo v lokalitě Nový Svět u Oder. Horní etáž dolu, v historických mapách nazýváno „štola Johann" je starší a velká část vytěžených komor je již zborcena. Spodní etáž dolu, zvané „štola Hortenzie" po manželce Karla Flaschara, je dochována v téměř netknutém stavu. Patra dolu jsou propojena 18metrovým větracím komínem. 

   Prohlídkový okruh začíná ve štole Hortenzie, prochází 200 metrů dlouhou slednou chodbou do těžební komory. V této komoře se nachází jedna z největších geologických zajímavostí Flascharova dolu, částečně vytěžená břidličná vrása. Těžbou břidlice bylo odhaleno čelo vrásy, stěny komory kopírují její ohyb, což umožňuje horninu pozorovat nejen v řezu, ale také ve směru ohybu vrásy, která se prolíná celou komorou.  

   Muzejní expozice Mendelův rodný dům v obci Vrážné - Hynčice se věnuje jak životu slavného rodáka Johanna Gregora Mendela, tak i zdejšímu venkovskému regionu, Moravskému Kravařsku, v němž Mendel, zakladatel genetiky, objevitel základních zákonů dědičnosti, meteorolog, včelař a astronom vyrůstal. Pro ty náročnější z nás bylo připraveno i několik místností o genetice a šlechtění. Dozvěděli jsme se rovněž, jak to vypadalo ve stodole, světnici nebo spíži za Johannova dětství a viděli jsme i Mendelovu sochu v přízemí a galerii s malovaným životopisným komiksem. 

   Při přejezdu mezi uvedenými lokalitami jsme neopomněli navštívit rozhlednu na Veselském kopci, z které byl skvělý pohled, tzn. z podhůří Oderských vrchů (součást Českého masívu) na úsek úvalu Vněkarpatských sníženin - na Moravskou bránu ve směru na Ostravu. Horizontálně se nám ukázal celý řetězec horského pásma Beskyd s vrcholy Lysé hory a Radhoště a rovněž pásma Javorníků a našich domovských Hostýnských vrchů, které patří již do geologické části Západní Karpaty. 

Tyto dvě tematické přírodovědné exkurze měly velmi dobrý ohlas jak mezi mladšími, tak i mezi staršími žáky, poznatky z exkurze žáci následně zpracovali v samostatné zprávě. 

Datum vložení: 29. 5. 2024 12:37
Datum poslední aktualizace: 3. 6. 2024 11:57
Autor: Radka Macháňová

Aktuální počasí

dnes, pátek 21. 6. 2024
prudký déšť 30 °C 16 °C
sobota 22. 6. déšť 23/15 °C
neděle 23. 6. slabý déšť 23/13 °C
pondělí 24. 6. slabý déšť 20/12 °C

Užitečné odkazy

facebook
MS365

skolaonline

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie