MATLA - 3.místo

Matla

Naši páťáci brali "bronzovou".

Dne 10.5. 2022 se konala ve Valašském Meziříčí v Klubu deskových her Vrtule matematická soutěž MATLA.

Žáci 5. ročníku - Tomáš Bělaška, Gabriela Capilová, Julie Lorenzová, Marie Machurová a Ivana Porubová vyrazili společně s p. Koplíkem. V Klubu deskových her Vrtule bylo mnoho zajímavých poznávacích aktivit a žáci mohli na začátku celé centrum prozkoumat a hrát si. Pak začal program olympiády.

První disciplínou byla klasická Kimovka, kdy si měli žáci zapamatovat výsledky příkladů, které byly promítnuty projektorem na stěnu; žákům naší třídy se podařilo zapamatovat si všechny výsledky, kromě jediného.

Další disciplínou byly logické hádanky, kdy žáci měli řešit složité slovní úlohy. Pochopení a výpočet těchto úloh bylo obtížné pro všechny žáky, ale i s tímto se dobře poprali.

Třetí disciplínou byla logická PC hra Abaku, ve které žáci skládali do mřížky čísla jakoby ve Scrabblu a vytvářeli matematické úlohy a získávali za to body.

Poslední disciplínou bylo skládání tangramů, kdy pomocí trojúhelníků, čtverců a obdélníků měli žáci podle vzoru poskládat různá písmena z abecedy. Tato zdánlivě jednoduchá aktivita byla pro žáky asi nejtěžší.

Na konci bylo vyhodnocení - celou soutěž vyhrála ZŠ Zašová a naši žáci skončili z deseti skupin na krásném třetím místě. Všichni obdrželi zajímavou odměnu v podobě souboru deskových her, tak aby každému žákovi připadala jedna.

Jednalo se o první ročník této soutěže, ale organizátory bylo slíbeno, že pokud všechno proběhne tak, jak má, určitě budou pokračovat.

Velký dík patří také všem pedagogům, kteří si našli čas a s těmito žáky procvičovali matematické úlohy.

Václav Koplík

Datum vložení: 18. 5. 2022 17:56