Biologická olympiáda – okresní kolo

Naši žáci mohli nakouknout na gymnázium.

Žáci naší školy se zúčastnili okresního kola biologické olympiády, která se konala na Gymnáziu Františka Palackého ve Valašském Meziříčí. Vážím si odvahy dětí, které mají rády přírodovědné soutěže v týmech a nebylo jim příjemné soutěžit sami za sebe a nemít se s kým poradit.

Příprava na olympiádu probíhala v přírodovědném kroužku již od listopadu loňského roku. V únoru proběhlo školní kolo olympiády na naší škole. Postupující žáci se dále připravovali na okresní kolo. Nutností pro účast v okresním kole bylo samostatné vypracování vybraného vstupního badatelského úkoly – pozorování a popis lokalit bezlesí, rychlení vývoje květů a listů třešně nebo pozorování a zaznamenání vývoje klíčení hrachu, … Samostatné bádání a zpracování svého pozorování bylo pro žáky něco nového a jistě to nebyl úkol lehký.

Okresní kolo olympiády se skládalo z vypracování vstupního úkolu (odevzdáno před konáním soutěže), teoretického testu, poznávání přírodnin (15 živočichů a 15 rostlin, hub či hornin) a laboratorní úkol (mikroskopování). V neznámém prostředí jiné školy a jiných žáků se se všemi kategoriemi žáci úspěšně poprali, i když musím přiznat, že na náročnost laboratorních úkolů jsme nebyli připraveni a do příštího roku máme co zdokonalit. Myslím, že jsme se během přípravy všichni něco nového, zajímavého dověděli.

Kategorie D (6. – 7. třída ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) proběhla 30. března 2023 a naše žákyně 6. třídy obsadily 24. místo (Gabriela Capilová) a 25. místo (Julie Lorenzová). V konkurenci 35 účastníků se jedná o krásné umístění.

Kategorie C (8. – 9. třída ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) proběhla 17.4.2023 a naší žáci se umístili na 13. místě (Marek Štochel), 16. místě (Václav Lorenz) a 17. místě (Anna Adámková). V konkurenci 32 účastníků jsem na jejich výsledky velmi hrdá.

Vážím si snahy a odvahy všech žáků, kteří tuto obtížnou olympiádu vyzkoušeli a poctivě se na ni připravovali.

Ing. Pavla Lorenzová

Datum vložení: 25. 4. 2023 13:02